محل خارش یا تحریک پوشک روی پوست چگونه به نظر می رسد؟

تحریک پوشک روی پوست همیشه به یک صورت نیست. اما اگر محل پوشک کودک ملتهب و قرمز رنگ شده و سوزش و خارش داشته باشد، احتمالاً کودکتان به آن پوشک حساسیت دارد. همچنین ممکن است زمانی که محل پوشک را لمس می کنید کمی متورم و گرم به نظر برسد.

حساسیت به پوشک می تواند در حد متوسط _ چند نقطه قرمز رنگ زبر در یک محدوده کوچک _ یا خیلی وسیع برآمدگی های زبر و قرمز رنگ که بر روی ران و شکم کودک هم پخش می شود، باشد. اگر چه سر و کار با حساسیت و تحریک پوشک قسمت عمده یا جزئی از مراقبت کودک مخصوصاً در سال اول یا کل زندگی کودک می باشد، اما هیچ جای نگرانی و وحشت وجود ندارد.

چگونه کودکم به پوشک حساسیت پیدا می کند؟

حساسیت به پوشک می تواند در اثر هر چیزی از یک غذای جدید گرفته تا حتی ادرار خود کودک به وجود آید. در اینجا برخی از شایع ترین موارد ذکر شده است:

رطوبت. حتی جاذب ترین نوع پوشک مقداری رطوبت (نم) بر روی پوست حساس و لطیف کودک باقی می گذارد و زمانی که ادرار کودک با باکتری های حاصل از مدفوع ترکیب می شود نوعی محلول یا بخار آمونیاک به وجود می آورد، که می تواند خیلی ناگوار باشد.

اگر چه کودکی که برای مدت زمان طولانی تری در پوشک کثیف باقی می ماند خیلی بیشتر مستعد حساسیت و تحریک می باشد، اما کودکی که پوست حساس تری دارد حتی اگر والدین در تعویض پوشک او کوشا بوده و سریع عمل کنند باز هم می تواند به پوشک حساسیت داشته و دچار تحریک شود.

سایئدگی یا حساسیت شیمیایی. حساسیت به پوشک می تواند در اثر سائیدگی پوشک بر روی پوست به وجود آید، مخصوصاً اگر به مواد شیمیایی از جمله پوشک مصرف شده یا شوینده های مورد استفاده برای شستشوی پوشک پارچه ای حساسیت داشته باشد. همچنین می تواند به این دلیل باشد که پودر یا محلولی که برای شتشوی پوشک استفاده می کنید برای پوست لطیف و حساس کودکتان مناسب نباشد. 

غذای جدید. برای کودکان طبیعی است زمانی که شروع به خوردن غذاهای جامد می کنند یا غذاهای جدیدی به آنها داده می شود، به پوشک حساسیت پیدا می کنند. هر نوع غذای جدید، ترکیب مدفوع را تغییر می دهد، همچنین ممکن است میزان دفعات مدفوع را هم افزایش دهد. اگر کودک از شیر مادر می خورد ممکن است حتی پوست کودک به آنچه مادر می خورد هم واکنش نشان دهد.

عفونت. محدوده پوشک گرم و مرطوب می باشد _ دقیقاً همان چیزی که باکتری ها و مخمرها دوست دارند. بنابراین برای عفونت های قارچی و باکتریایی راحت تر است که در چنین جایی رشد و تکثیر کرده و باعث تحریک و ایجاد جوش هایی، مخصوصاً در قسمت هایی از پوست کودک که چین و چروکهایی دارد، شوند.

علاوه بر این، کودکانی که آنتی بیوتیک مصرف می کنند (یا کودکان شیرخواری که مادرانشان آنتی بیوتیک مصرف می کنند) نیز بعضی اوقات دچار عفونت قارچی می شوند چون آنتی بیوتیک ها تعداد باکتری های سالم که در کنترل قارچ و نیز باکتری های مضر کمک می کنند را کاهش داده یا تخریب می کنند. آنتی بیوتیک ها همچنین می توانند باعث اسهال شوند که آن نیز منجر به حساسیت یا تحریک پوشک می شود.

برفک، نوع دیگری از عفونت قارچی است. برفک در کودکان باعث پیشرفت و رشد و نمو عفونت قارچی در محدوده مرتبط با پوشک هم می شود.

http://www.koodakeman.com/Default.aspx