اگر قصد بارداری داشته باشیم بهترین زمان برای آمیزش کی می باشد؟

زمان بندی خیلی مهم است. اسپرم می تواند دو یا سه روز زنده باشد اما تخمک فقط حدود 12تا 24 ساعت می ماند. برای اینکه شانس بارداری را افزایش دهید مهم است که حوالی زمان تخمک گذاری بیش از یکبار آمیزش داشته باشید. پیشنهاد خوبی است یک تا دو روز قبل از تخمک گذاری و دوباره در روز تخمک گذاری آمیزش صورت گیرد. بدین ترتیب احتمال بیشتری وجود دارد که زمانی که تخمک آزاد می شود ذخیره اسپرم سالمتری در لوله رحم وجود داشته باشد.

البته زمان تخمک گذاری یک زن کاملاً مشخص نیست. این امر به طول دوره عادت ماهانه (سیکل قاعدگی) بستگی دارد. معمولاً حدود 14روز قبل از شروع دوره قاعدگی بعدی تخمک گذاری صورت می گیرد. اگر شما دوره 28 روزه دارید، که بطور متوسط هم باید چنین باشد، در اواسط دوره تخمک گذاری انجام می شود. اما اگر دوره 35 روزه دارید تخمک گذاری به جای روز هفدهم روز بیست و یکم انجام خواهد شد.

چگونه زمان تخمک گذاری خود را تشخیص بدهیم ؟

برخی زنان کاملاً از زمان تخمک گذاری خود باخبرند، برخی دیگر اصلاً متوجه هیچ تغییری نمی شوند. اگر شما به فکر بارداری هستید باید چند ماه بطور کامل و دقیق به سیکل قاعدگی خود توجه کنید. برخی از نشانه های ظریف زمان تخمک گذاری در زیر آمده است:

·         درد پستان

·         احساس درد و ناراحتی در میان شکم

·         افزایش ترشحات واژن

·         افزایش ملایم درجه حرارت پایه بدن یا BBT(حدود 0.4 تا1 درجه فارنهایت).شما می توانید این درجه حرارت را دو روز بعد از زمان تخمک گذاری هر روز صبح قبل از بلند شدن از رختخواب اندازه گیری کنید. با این اندازه گیری بعد از چند ماه می توانید شناخت بهتری از این دوره ها داشته باشید.

اگر دوره های قاعدگی من نامنظم باشد،آیا شرایط بارداری برای من سخت تر خواهد بود؟

اکثر زنان در سال دوازده، دوره قاعدگی دارند. اما برخی موارد کمتر یا بیشتر هم دیده می شود. استرس، ورزش های سنگین، کاهش یا افزایش شدید وزن و...، همه این ها می توانند باعث ایجاد وقفه هایی در دوران عادت ماهانه شوند. هرچقدر دوره های قاعدگی نامنظم تری داشته باشید پیش بینی زمان تخمک گذاری هم مشکل ترخواهد بود. در حالیکه شما می توانید با تخمین زمان تخمک گذاری در هر ماه روزهایی که احتمال بارداری بیشتر است را تشخیص دهید.

مثلاً دوره قاعدگی شما یک ماه 28 روزه، ماه دیگر 21روز و ماه بعدی 32 روز می باشد. چند ماه پشت سرهم طول این دوره ها را یادداشت کنید. سپس از کمترین دوره 17 و از بیشترین دوره 11 را کم کنید. عدد مابین (میانگین) این دو عدد حاصل همان روزهایی است که احتمال باروری بیشتر است. اگردوره قاعدگی شما نامنظم و بیشتر از 35 روز است باید حتماً به یک متخصص باروری مراجعه کنید تا عواملی که منجر به اختلال و نامنظمی قاعدگی می شوند از جمله سندرم تخمدان با کیست های متعدد(PCOS)، اختلال تخمدان، اختلال غده تیروئید، کاهش شدید وزن و یا افزایش میزان پرولاکتین را مورد بررسی قرار دهد.

آیا می توانیم فقط تلاش خود را بکنیم و منتظر نتیجه بمانیم؟

البته، شما مجبور نیستید حتماً درجه حرارت پایه بدن را اندازه بگیرید یا در صورتی که ناراضی هستید خود را به دردسر (کارهای دشوار) بیندازید. حتی مجبور نیستید برای بارداری حتماً به ارگاسم برسید. می توانید فقط دوبار در هفته آمیزش داشته و بقیه راهکارها را در حد متوسط بکار گیرید.

 http://www.koodakeman.com/