چرا برخی آن را بیماری صبحگاهی می نامند در حالیکه من در تمام طول روز حالت تهوع دارم؟

بیماری صبحگاهی قطعا" نام غلطی است (در حقیقت واژه پزشکی آن "حالت تهوع و استفراغ دوران بارداری" می باشد). برای برخی از زنان باردار این نشانه ها هنگام صبح بدتر بوده و بقیه روز راحت تر هستند، اما این نشانه ها می توانند در هر زمانی صورت گرفته و در تمام طول روز هم ادامه داشته باشند.

حدود 4/3 زنان باردار حالت تهوع و استفراغ را در دوره سه ماهه اول دوران بارداری  خود تجربه می کنند. حالت تهوع معمولا" از حدود هفته ششم بارداری شروع می شود اما این حالت می تواند از حدود هفته چهارم هم آغاز شود بطوریکه در ماههای بعدی بدتر خواهد شد.

حدود نیمی از زنانی که این حالت را دارند حدود هفته های چهاردهم راحت می شوند. برای اکثریت باقیمانده نیز یک هفته یا کمی بیشتر طول می کشد تا از این حالت خلاص شوند. گرچه ممکن است بعدا" نیز در طول دوره بارداری گاهی با آن مواجه شوند.

چه چیز باعث حالت تهوع و استفراغ دوران بارداری می شود؟

هیچ کس به یقین نمی داند دلیل حالت تهوع دوران بارداری چیست، اما احتمالا" به دلیل بسیاری از تغییرات فیزیکی می باشد که در بدن زن باردار اتفاق می افتد. برخی از دلایل محتمل آن در زیر آمده است: 

·       افزایش سریع مقدار هورمون h CG  در اوایل دوران بارداری. هیچ کس نمی داند چگونه هورمون h CG باعث حالت تهوع می شود اما همزمان با افزایش میزان h CG حالت تهوع نیزافزایش می یابد.

·       استروژن که یکی دیگر از هورمون هایی است که در اوایل دوران بارداری به سرعت افزایش می یابد نیز می تواند یکی دیگر از دلایل باشد. و این احتمال نیز وجود دارد که هورمون های دیگری نیز به همین ترتیب نقش داشته باشند.

·       افزایش حس بویایی و حساسیت به بوها. برای خانمی که تازه باردار شده غیرمعمول نیست که مثلا" با بوی ساندویچ از چهار اتاق آنطرف تر دست پاچه نشود. این می تواند در نتیجه مقدار بالای استروژن باشد.

·       معده حساس. معده برخی از زنان نیز به تغییرات اوایل دوران بارداری خیلی حساس می باشد.

ممکن است شنیده باشید که کمبود ویتامین B می تواند منجر به این بیماری شود. در حالیکه به نظر می رسد در بسیاری از زنان باردار جایگزین کردن ویتامین B6 کمک شایانی در بهبود این حالت می کند ولی این بدین معنا نیست که حتما" آنها کمبود ویتامین دارند. در حقیقت حداقل یک بررسی نشان داده است که هیچگونه تغییرات چشمگیری در میزان B6 در زنان با حالت تهوع آنها وجود ندارد.

هیچ کس نمی داند چرا B6 مفید است. همچنین برخی شواهد نشان داده است که مولتی ویتامین نیز در زمان حاملگی یا اوایل دوران بارداری می تواند کمک شایانی در پیشگیری یا کاهش این بیماری داشته باشد ولی باز هم کسی دلیل آن را نمی داند.

برخی تحقیقات نیز بیان کرده اند که بعضی از زنان از لحاظ روانشناسی مستعد داشتن حالت تهوع در دوران بارداری به عنوان واکنش غیر طبیعی در مقابل استرس می باشند. هر چند هیچ گونه شواهد مناسبی در دفاع از این نظریه وجود ندارد.

آیا برخی از زنان باردار بیشتر از بقیه دچار حالت تهوع می شوند؟

اگر یکی از موارد زیر وجود داشته باشد فرد در دوران بارداری حالت تهوع بیشتری خواهد داشت:

· زن باردار دوقلو یا چند قلو داشته باشد. این امر نیز ممکن است از مقادیر بیشتر hCG یا استروژن یا هورمون های دیگر در سیستم بدنی آنها ناشی شود. از طرف دیگر این امر قطعی نیست، ممکن است برخی زنان چند قلو باردار باشند ولی حالت تهوع نداشته یا کمتر داشته باشند.

· زن باردار در بارداری (زایمان) قبلی هم حالت تهوع داشته است.

· فرد سابقه حالت تهوع بر اثر مصرف قرص های ضدبارداری داشته باشد. این امر احتمالا" به واکنش بدن در مقابل استروژن بستگی دارد.

· فرد سابقه بیماری های حرکت داشته باشد.

· حالت تهوع دوران بارداری در خانواده زن باردار بصورت ژنتیکی وجود داشته باشد. اگر مادر یا خواهران شما در دوران بارداری حالت تهوع داشتند برای شما نیز شانس بیشتری وجود خواهد داشت.

· زن باردار سابقه سردردهای میگرنی داشته باشد.

· یک مورد مطالعه نشان داده است زنانی که حالت تهوع شدید داشته باشند بیش از 50 درصد احتمال دارد نوزاد آنها دختر باشد.

http://www.koodakeman.com/Default.aspx