به گزارش اخبار روز سلامت، در حالی که یک قاشق آب قند در پایین رفتن دارو کمک می کند تحقیقات جدید نشان می دهند در تسکین درد ناشی از واکسن هم موثر است.

متخصصان همچنین خوش بین و امیدوار هستند که یک محلول آب قند ساده بتواند ترس و اضطراب والدین را هم کاهش داده و درصد ایمن سازی کودکان را نیز افزایش دهد.

پروفسور لیندا هات فیلد می گوید: «امیدارواریم این کار والدین را تشویق کند که جهت واکسیناسیون کودک خود اقدام کنند. کار بسیار ساده ای است، ضمن اینکه هزینه ای هم در بر ندارد.»

بر اساس گفته های هات فیلد، این اولین مقاله ای است که به مطالعه کودکانی که تازه از بیمارستان مرخص شده اند می پردازد، مطالعات پیشین بر روی کودکان نارسی انجام شده بود که تزریقات زیادی دریافت کرده بودند.

برنامه ایمن سازی سالانه برای سلامت کودکان (نوزادان) شاید کمی ترساننده باشد؛ برای نوزادان و کودکان نوپا در دو سال اول بدو تولد بیش از 24 مورد تزریقات صورت می گیرد. ممکن است حدود 5 مورد از این تزریقات فقط در یک نوبت ویزیت انجام شود.

اما بسیاری از والدین از اینکه ببینند کودکشان درد می کشد ناراحت می شوند.

هات فیلد می گوید: «بسیاری از مادران می گویند هرگز ندیده اند کودکشان این قدر گریه کند. به همین دلیل بسیاری از آنها هیچ تمایلی ندارند که کودکشان را برای واکسیناسیون بیاورند.»

همچنین نشانه هایی وجود دارد مبنی بر اینکه قرار گرفتن در معرض درد در اوایل زندگی ممکن است تاثیرات عصبی طولانی مدت داشته باشد.

هات فیلد و هم گروهانش 100 کودک دو تا چهار ماهه را بطور تصادفی انتخاب کردند و دو دقیقه قبل از واکسن زدن به آنها، آب قند و یا داروی بی اثر (آب استریل) دادند.

درد آنها بر اساس میزان گریه، حالت چهره، حرکت بدن، علایم رفتاری و خواب، ارزیابی و رتبه بندی شد.

در گروهی که به آنها آب قند داده بودند کاهش درد در دقایق 5، 7 و 9 بعد از مصرف محلول آب قند اندازه گیری شده و در دقیقه نهم حدود 5/78 درصد کمتر از گروه دیگر بود.

همچنین از والدین خواسته شده بود در طول واکسیناسیون و بعد از آن کودک خود را قنداق پیچ نکرده و در آغوش نگیرند، چون ثابت شده بود در کاهش درد موثر هستند.

در جواب به این سوال که آیا آب قند برای کودکان ضرر ندارد؟ هات فیلد می گوید این محلول آنقدر رقیق است (قند کمی دارد) که بعید است در مشکلات وزنی بعدی تاثیر بگذارد و حتی قند خون را نیز در کوتاه مدت افزایش نمی دهد.

http://www.koodakeman.com/Default.aspx