برخی‌ها می‌گویند برای آنکه بتوانید برای کودکتان یک پوره خوب درست کنید نیاز نیست آشپز خوبی باشید. برخی دیگر به شما توصیه می‌کنند چون آشپزی برای کودکان بسیار سخت است آن را رها کرده و به غذاهای صنعتی آماده اکتفا کنید. نظر شما چیست؟ قبول داریم که آشپزی ذاتی نیست. توصیه‌هایی برای آنهایی داریم که به آن نیازمندند.

از چه سنی کودکان می‌توانند غذاهای جامد بخورند؟ جواب ما به این سوال والدین ساده است. زمانی که فرزندتان به چیزهای دیگری جز شیشه شیر یا سینه مادر علاقه نشان داد. زمانی که هر چیزی را به او نشان می‌دهید می‌خواهد آن را به دهان ببرد بهترین زمان برای چشاندن مزه غذاها به اوست. به عبارت ساده‌تر شما مادر عزیز می‌توانید دادن غذای کمکی را از 4 تا 6 ماهگی در عین حال که شیر غذای اصلی فرزندتان است آغاز کنید.

برای شروع میوه‌ها خوب‌ترند یا سبزی‌ها؟ این موضوع که با چه نوع ماده غذایی شناسایی غذاها را به فرزندتان آغاز می‌کنید مهم نیست. مساله مهم آن است که مواد غذایی آلرژی‌زا را مانند تخم‌مرغ، میوه‌های گرمسیری و بومی به فرزندتان ندهید.

برای یک هفته تنها باید یک نوع ماده غذایی به کودکان داد؟ دادن تنها یک نوع ماده غذایی برای چند روز متوالی به کودک این امکان را فراهم می‌آورد تا نوع عکس‌العمل او را متوجه شوید. در صورتی که مواد غذایی داده شده تنوع داشته باشد و کودک نسبت به آن آلرژی نشان دهد نمی‌توانید بفهمید آن ماده کدام بوده است. توصیه می‌کنیم برای مدت 8 تا 10 روز یک روز در میان یا دو روز در میان از یک ماده غذایی مشخص استفاده کنید.

 کی می‌توانیم تنوع غذایی ایجاد کنیم؟ می‌توانید به مرور زمان مواد غذایی گوناگون به پوره کودکان بیفزایید و آنها را با سبزیجات جدیدتر و مزه تازه‌تری آشنا کنید.

 آیا می‌توان به کودک گوجه و گل‌کلم داد؟ دادن چه مواد غذایی ممنوع است؟ هر نوع ماده غذایی را می‌توان به کودک داد مگر آنکه در او ایجاد آلرژی کند. سوال مهم‌تر این است که چه ماده غذایی را در چه ماهی باید به او داد. مثلا در حالی که می‌توانید از 4 ماهگی به او موز، توت‌فرنگی، گل‌کلم، هویج، هلو، گلابی، سیب و سیب‌زمینی بدهید تنها از 6 ماهگی است که مجوز دادن آناناس، گوشت، اسفناج، ذرت، طالبی، عسل، پیاز، نخودفرنگی، ماهی، مرغ، گوجه و ماست را پیدا می‌کنید. انگور و برنج را می‌توانید از 9 ماهگی و نان را از 12 ماهگی به او بخورانید.

آیا پوره کودکان باید کاملا لیز و نرم باشد یا تکه‌ای اشکالی ندارد؟ از 8 ماه به بعد کودکان می‌توانند تکه‌های کوچک را بخورند اما قبل از این سن پوره باید کاملا میکس، نرم و لیز باشد تا کودک به راحتی آن را قورت دهد.

آیا می‌توان به سوپ آنها شیر اضافه کرد؟ در درجه اول توصیه می‌کنیم از آب گوشت یا مرغ استفاده کنید. افزودن کمی شیر پاستوریزه هم بلااشکال است.

آیا هضم برخی مواد نسبت به باقی آسان‌تر است؟ در 4 ماهگی کودکان هنوز نمی‌توانند به خوبی انواع سبزی‌های فیبردار را هضم کنند. آبمیوه‌ها نیز برای این سن مناسب نیست.

آیا می‌توان پوره را در یخچال نگهداری کرد؟ تا 48 ساعت می‌توان پوره را در یخچال نگه داشت در غیر این صورت بهتر است برای فواصل طولانی‌تر آن را فریز کنید.

http://www.koodakeman.com/News/ViewNews/Default.aspx?nid=456