آیا حالت تهوع تاثیری بر نوزاد خواهد گذاشت؟ 

تقریبا حالت های تهوع و استفراغ دوران بارداری بر سلامت نوزاد تاثیری نخواهد گذاشت. اگر در سه ماهه اول دوران بارداری اضافه وزن پیدا نکردید تا زمانی که بتوانید آب بدنتان را حفظ کرده و احساس ضعف نکنید مشکلی وجود ندارد. در بیشتر موارد اشتهایتان به زودی برگشته و وزن شما شروع به افزایش می کند.

اگر حالت تهوع مانع از غذا خوردن شما می شود باید با استفاده از ویتامین پیش زادی این اطمینان را حاصل کنید که مواد مغذی مورد نیازتان  را می گیرید. نمونه ای را انتخاب کنید که آهن کمتری داشته باشد و یا اگر مواد معدنی حالت تهوع شما را بدتر می کند نمونه ای را انتخاب کنید که آهن نداشته باشد.

حالت تهوع های شدید و طولانی با خطر بیشتری از زایمان زودرس، نوزاد دارای وزن کم و نوزادانی که به دلیل رشد کم نطفه کوچک می باشند ارتباط داده شده است. به هرحال مطالعات اخیر در مورد زنانی که به دلیل حالت تهوع های شدید در بیمارستان هم بستری می شوند نشان داده است که افرادی که بتوانند در دوران بارداری حداقل 7 کیلوگرم اضافه وزن پیدا کنند نتیجه بدتری نسبت به بقیه نخواهند داشت.

اگر فردی حالت تهوع یا بیماری صبحگاهی نداشته باشد آیا این بدین معناست که بیشتر در معرض سقط جنین قرار دارد؟

بطور یقین چنین نیست، گرچه برخی مطالعات نشان داده است زنانی که سقط جنین داشتند حالت تهوع کمتری هم داشتند. اگر فرزند یا جنین شما رشد طبیعی نداشته باشد شما میزان کمتری از هورمون های بارداری در سیستم بدنی اتان خواهید داشت بنابراین این امر منجر می شود که حالت تهوع کمتری داشته یا اصلا" حالت تهوع نداشته باشید.

موارد زیادی وجود دارد که زنان بارداری های طبیعی داشتند در حالیکه در سه ماهه اول دوران بارداری خود هیچگونه حالت تهوعی نداشتند. بنابراین اگر شما حالت تهوع ندارید اصلا" احساس نگرانی نکرده و خود را  در زمره افراد خوش شانس به حساب بیاورید.  

اگر حالت تهوع من به قدری باشد که نتوانم هیچ چیز را نگه دارم چه باید بکنم؟

اگر حالت تهوع شما آنقدر زیاد بود که هیچ چیز حتی مایعات را هم نتوانستید تا 24 ساعت نگه دارید حتما" با پزشکتان تماس بگیرید (اگر ابتدای دوران بارداری است و هنوز پزشک مشخصی ندارید بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید).

ممکن است شما تحت تاثیر شرایطی به نام hyperemesis gravidarum قرار گرفته باشید که از لحاظ لغتی به معنی "استفراغ بیش از حد در دوران بارداری" می باشد. کنترل چنین شرایطی ممکن است دشوار باشد اما هرچه زودتر این شرایط تشخیص داده و درمان شروع شود به شما این امکان را خواهد داد که از تاثیرات و عوارض  بدتر آن در امان باشید.

از آن جایی که احتمالا" آب بدنتان شدیدا" کم شده باشد به احتمال زیاد پزشک فورا" مقداری مایعات داخل وریدی (سرم) برایتان تجویز خواهد کرد. سپس باید آزمایشاتی برروی شما انجام داده و میزان الکترولیت بدن شما را کنترل کند تا از این بابت که هیچ بیماری دیگری باعث استفراغ نشده اطمینان حاصل کند. بسته به شرایط شما احتمالا" نیاز باشد چند روزی هم در بیمارستان بستری شوید تا بتوانید مایعات داخل وریدی و درمان را ادامه دهید.

بسیاری از زنان بعد از تامین آب از دست رفته بدنشان احساس بهتری داشته و قادر خواهند بود حالت تهوع خود را با کمک داروهای ضد تهوع کنترل کنند. در موراد نادری شاید مجبور باشید درمان داخل وریدی را همچنان در خانه یا بیمارستان ادامه دهید. اگر درمان بطور ناقص صورت گیرد ممکن است منجر به کمبود آب مزمن، کاهش وزن، سوٍ تغذیه و موارد دیگری برای شما و کودکتان شود.  

http://www.koodakeman.com/Default.aspx