7 اصل تغذیه سالم در دوران بارداری

 1- تنظیم درست برنامه غذایی: شما در بارداری مقدار بیشتری پروتئین، ویتامین، مواد معدنی خاص (مانند اسیدفولیک و آهن) و کالری نیاز دارید. پس برنامه غذایی تان را بر این اساس تنظیم کنید و چنانچه تغذیه و تحولی لازم دارد، حتماً اعمال کنید. از خوردن غذاهای کم ارزش پرهیز کنید و غذاهای خوب بخورید. خوب خوردن به معنی زیاد غذا خوردن نیست بلکه ارزش غذایی خیلی مهم است و آگاه باشید که شما روزانه 300 کالری بیشتر نسبت به قبل از حاملگی نیاز دارید.

 2- تا حد امکان از خوردن غذاهای دریایی به صورت خام پرهیز کنید همچنین شیر غیر پاستوریزه، پنیر نرم که با کپک رسیده، گوشت خام و مرغ و خروس خانگی را نخورید. زیرا مصرف این گونه غذاها باعث رشد باکتری هاشده که برای نوزاد درون رحم مضر است. بعضی ماهی ها نیز حاوی متیل جیوه هستند که مصرف زیاد آنها برای رشد مغز نوزاد مضر است. پس سعی کنید در هفته تنها حدود 340 گرم ماهی مصرف کنید و نه بیشتر. نوشیدن الکل در دوران بارداری باعث عیب و نقص های جسمی، ناتوانی هایی در یادگیری و مشکلات عاطفی در نوزادان می شود و بسیاری از متخصصان خوردن آن را در طول دوران بارداری ممنوع کردند. همچنین نوشیدنی های حاوی کافئین نیز در این دوران توصیه نمی شود به طوری که مطالعات ثابت کرده است که نوشیدن بیش از 4 فنجان قهوه، روزانه در این دوران باعث سقط جنین، تولد نوزاد کم وزن یا حتی مرده می شود. پس، از مصرف زیاد چای، کاکائو و شکلات خودداری کنید و به جای آن شیر بی چربی، آب میوه های 100% طبیعی یا آب لیمو بخورید.

 3- مکمل های حاوی ترکیبات معدنی ویتامینی مصرف کنید. زیرا مصرف این مکمل ها تضمین کننده کسب موادمغذی مورد نیاز است. این ویتامین ها بایستی حتماً 600 تا 800 میکروگرم اسیدفولیک داشته باشند. به علاوه کمبود ویتامینB باعث مشکلاتی در ساخت ستون فقرات نوزاد و بیماری spina bifida در او می شود پس این مکملها بایستی حاوی ویتامینB کافی باشند. همچنین مصرف مکمل های آهن و کلسیم برای اطمینان از وجود مقدار کافی آنها ضروری است. اما مادران گیاهخوار و مادرانی که دچار بیماری هایی از قبیل کم خونی، دیابت، دیابت دوران بارداری هستند به مانند مادرانی که بچه های کم وزن به دنیا می آورند بایستی برای مصرف این گونه مکمل ها حتماً با پزشک مشورت کنند. یک نکته خیلی مهم اینست که هرگز تصور نکنید که بایستی مقدار زیادی مکمل مصرف کنید بلکه مقدار مکمل وابسته به تشخیص پزشک است و حتی مصرف بیش از اندازه آن برای نوزاد شما مضر است.

 4- هرگز در دوران بارداری رژیم نگیرید. زیرا رژیم گرفتن در این دوران هم برای مادر و هم برای نوزاد او خطرناک است چرا که باعث از دست رفتن اسیدفولیک و مواد کانی و ویتامین های ضروری می شود و همیشه بدانید که افزایش وزن در دوران بارداری یک نشانه و علامت خوبی است. بطوری که مادرانی که در دوران بارداری خوب غذا می خورند و به اندازه کافی افزایش وزن دارند همیشه نوزادان سالم تری را به دنیا می آورند.

 5- به آرامی وزنتان را افزایش دهید. به طور کلی شما بایستی حدود 5/12 تا 5/17 کیلوگرم وزنتان را در دوران بارداری افزایش دهید ولی مادرانی که قبل از باردار شدن وزنشان خیلی کم بوده، امکان افزایش وزن 14 تا 20 کیلوگرم و در مقابل مادران چاق تنها امکان افزایش وزن 5/7 تا 5/12 کیلوگرم را دارند. اما مادران کوتاه قد، مادران نوجوان یا مادرانی که چند قلو حامله اند برای افزایش وزن بایستی با پزشکشان صحبت کنند. روند و زمان افزایش وزن در دوران بارداری خیلی اهمیت دارد و شما بایستی در طول سه ماه اول بارداری حداقل اضافه وزن، چیزی حدود 1 تا 5/3 کیلوگرم را داشته باشید و بطور پیوسته و یکنواخت در ماه های بعد ادامه دهید تا زمانی که در سه ماهه ی سوم بارداری هر هفته حدود نیم کیلو به وزنتان اضافه شود.

 6- هر 4 ساعت یک بار غذا بخورید ولی کم بخورید. حتی اگر شما گرسنه نیستید سعی کنید هر 4 ساعت یک بار غذا بخورید چرا که برای نوزاد مفید است. در صورتی که شما حالت تهوع، سوزش معده و سوء هاضمه دارید می توانید دفعات وعده های غذایی تان را به 5 تا 6 وعده اما خیلی سبک ارتقاء دهید. اما هرگز هیچ یک از 3 وعده غذایی اصلی را حذف نکنید. چرا که حتی اگر شما گرسنه نیستید نوزادتان درون رحم شما نیازمند تغذیه مناسب است.

 7- گهگاهی چیزهای شیرین بخورید. (مانند شیرینی های مورد علاقه تان) درست است غذاها و اسنک های بسته بندی شده و دسرهای شیرین نبایستی بخش اصلی برنامه غذایی شما را در برگیرند اما شما نیز نبایستی همه شیرینی های مورد علاقه تان را به کلی کنار بگذارید. بطور مثال گهگاهی شیرموز، شربت های 100 درصد طبیعی و بیسکویت نمکی بخورید. زیرا این برای شما و نوزادتان ضرری ندارد.

http://www.koodakeman.com/Default.aspx