محققان متوجه شدند زنانی که مرتب و برای مدت‌های طولانی کفش‌های پاشنه بلند می‌پوشند بیش‌تر دچار درد در ناحیه پا می‌شوند، چرا که عضلات آن‌ها بیش از اندازه کشیده می‌شود و امکان استراحت برای آن‌ها فراهم نیست.
آن‌ها متوجه شدند این باعث کوتاه شدن فیبرهای عضلانی در ساق پا می‌شود.
دانشمندان دانشگاه متروپولیتن منچستر هم‌چنین کشف کردند تاندون‌ آشیل در زنانی که کفش پاشنه بلند می‌پوشند ضخیم‌تر و سفت‌تر می‌شود که به این ترتیب کشیده شدن این تاندون‌ها در هنگام راه رفتن دشوارتر می‌شود.
در این تحقیقات که در نشریه بیولوژی به چاپ رسیده است، این تیم از داوطلبانی که بین 20 تا 50 سال سن داشتند و معمولا کفش‌های پاشنه بلند می‌پوشیدند استفاده کردند.
هم‌چنین مطالعاتی روی گروهی از زنان انجام شد که کفش‌های پاشنه بلند نمی‌پوشند.
با استفاده از امواج فراصوت، محققان طول فیبرهای عضلانی را در ساق پای این زنان اندازه گیری کردند و متوجه شدند طول آن‌ها در زنانی که کفش‌های پاشنه بلند می‌پوشند نسبت به دیگر زنان 13 درصد کوتاه‌تر است.
پروفسور مارکوناریسی که این تحقیقات را انجام داده است در این باره گفت: این تحقیقات نشان می‌دهد که زمانی که شما عضلات خود را در موقعیتی قرار می‌دهید که کوتاه‌تر باشند، آن‌ها به مرور زمان کوتاه‌تر می‌شوند.
هم‌چنین تاندون آشیل در این زنان ضخیم‌تر و سفت‌تر می‌شود و به همین دلیل زمانی که آن‌ها کفش‌ها را از پای خود خارج می‌کنند به این تاندون فشار بیش‌تری وارد می‌شود. چرا که اندازه بافت عضلانی کوتاه شده و در عین حال انعطاف پذیری تاندون نیز کاهش پیدا کرده است.
اما این مشکل با انجام دادن چند تکنیک ورزشی در طول روز قابل حل است.
این محقق در این باره گفت: اگر شما روی نوک انگشتان پای خود بایستید و پاشنه پای خود را بالا و پایین بیاورید، تاندون و عضلات پای شما با این مشکل روبه رو نخواهد شد. 20 بار انجام دادن این کار برای پیشگیری از این مشکل کافی است.

http://www.koodakeman.com/Default.aspx