یکی از مهم ترین خطرات آن حامله شدن بچه ای با مشکلات کروموزومی است. برای مثال خطر داشتن بچه ای با سندروم دان افزاش یافته است، حدود 1 نوزاد از 759 نوزاد متولد شده توسط مادران در سن 30 سال، 1 نوزاد از 302نوزاد متولد شده توسط مادران در سن 35 سال و 1 نوزاد از 82 نوزاد متولد شده توسط مادران 40 ساله. اگر شما از 35 سال به بالا دارید و قصد بارداری دارید مشاوره ژنتیکی را به شما پیشنهاد می کنیم. مشاوره ژنتیک شما را از این خطرات احتمالی آگاه می سازد و با انجام تست ژنتیک تشخیص مشکلات کروموزمی و دیگر عیب و نقص های آن فرزند را به شما نمایش می دهد.( همچنین این را بدانید که هر زنی در هر سنی احتمال داشتن بچه ای با مشكلاتی این چنین را دارد.)

علاوه بر آن، اگر وزن شما نرمال است و هیچ گونه بیماری هم ندارید عواقب خطرناک حاملگی برای شما همانند زنان جوان تر و سالم است. گفته شده است هر چه زنی در سن بالاتر باردار شود احتمال ابتلا به بیماریهای مزمن شبیه فشار خون بالا یا دیابت در دوران بارداری که بر روی جنین اثر می گذارد برای او بیشتر است.

عواقب خطرناک دیگر برای شما عبارتند از: دیابت دوران بارداری،preeclampsia ، قطع ناگهانی جفت (که جفت نابهنگام از دیواره رحم جدا می شود) و  ) placenta previaکه جفت به پایین رحم می آید و بخشی از گردنه رحم یا تمام آن را می پوشاند).

مهم تر از همه، تحقیقات نشان می دهد که احتمال داشتن نوزادانی با وزن خیلی کم در زمان تولد و زایمان غیر منتظره و نابهنگام در مادران با سن بالای 35 سال افزیش می یابد. همچنین زنان باردار با سن بالا نیاز به pitocin بیشتری در طول زایمان دارند و تحقیقات نشان دهنده ی افزایش زایمان سزارین در این موارد می باشد. همچنین خطر به دنیا آوردن نوزاد مرده و مرگ مادری در زنان با سن 35 سال به بالا بیشتر است.

دلیل افزایش این گونه خطرات در زنان باردار 35سال به بالا مسائل پزشکی اساسی است که در این سنین رواج دارد. تشخیص و درمان صحیح و مناسب در کاهش این گونه خطرات به مادر و فرزند او کمک می کند. بزرگترین مانع در سر راه زنان 35 سال به بالا حاملگی در مکان ابتدایی و نامناسب است. از سن 30 سالگی میزان باروری شروع به کاهش می کند و به میزان بیشتری در سنین 35 تا 40 افت می کند و زنان 45 سال به بالا به ندرت بدون به کارگیری بعضی روشهای باروری حامله می شوند.

حتی استفاده از درمان های باروری شبیه لقاح درون رحمی در زنانی که پا به سن گذاشته اند موثر نیست. چنانچه این گروه زنان حامله شوند خطر سقط جنین و حاملگی ectopic بطور قابل توجهی در آنها وجود دارد. از طرف دیگر سن باروری در بین زنان افزایش یافته است (یعنی تمایل به باردار شدن در سنین بالاتر) به طوری که در سال 2000 میزان زایمان در بین زنان 35 تا 39 سال بالای 30 درصد نسبت به سال 1990 افزایش یافته است و در زنان سنین 40 تا 45 سال افزایش 47 درصد بوده است و سنین 45 تا 49 حدود 19 درصد افزایش زایمان داشته اند.

اگر شما قصد حامله شدن در این سنین را دارید یک تست و معاینه کامل توسط پزشک لازم است. پزشک یک تاریخچه ی خانوادگی و پزشکی کاملی از هر دو شما تهیه کرده و وضعیت ها و حالتهایی که بر حاملگی اثر می گذارد را شناسایی می کند. شما می توانید از طریق ملاقات با پزشك به طور منظم برای مراقبت های قبل از تولد، خطرات احتمالی حاملگی در سنین 35 به بالا را کاهش دهید.

http://www.koodakeman.com/Default.aspx