آنچه باید برای پیشگیری از بارداری بدانید

آنچه باید برای پیشگیری از بارداری بدانید:

احتمالاً شما هم مدت زمان زیادی را برای اطمینان از باردار نشدن گذرانده باشید. شاید بهتر باشد نکاتی در مورد روش های پیشگیری از بارداری بدانید:

 

روش های پیشگیری

روش های پیشگیری از جمله کاندوم های مردانه و زنانه، اسفنج، دیافراگم، کلاهک سرویکس تاثیری بر باروری ندارند.بنابراین اگر از یکی از این روش ها استفاده می کنید و قصد دارید دوباره باردار شوید کافی است فقط استفاده از آن روش را قطع کنید. نگران نباشید Spermicid های مورد استفاده با روش های پیشگیری نمی تواند به بارداری آسیبی برساند. حتی اگر در حالیکه از Spermicid استفاده می کنید باردار شوید باز هم نمی تواند آسیبی به جنین برساند.

 

روش های طبیعی پیشگیری از بارداری  

برای اینکه بعد از استفاده از روش های طبیعی پیشگیری مانند عقب نشینی و كناره گیری و یا Fertility awarness (با احتساب روش تقویمی و کنترل درجه حرارت پایه بدن و ترشحات سرویکس) باردار شوید بازهم تنها کاری که باید انجام دهید این است که روش پیشگیری را قطع کنید. اگر از روش های Fertility awarness استفاده می کردید فرصت بهتری برای شروع دوباره بارداری خواهید داشت. اگر دوره قاعدگی منظمی داشته باشید با اطلاعاتی که از طریق کنترل دوره های قاعدگی به دست می آورید می توانید مناسب ترین زمان برای بارداری را پیش بینی کنید. همچنین اگر از تغییرات ترشحات سرویکس در طول دوران باروری آشنا باشید، روش بهتری برای تشخیص زمان تخمک گذاری خواهید داشت.

 

روش های ترکیبی هورمونی:قرص، چسب (Patch) و حلقه واژنی

در این مورد هم برای برگشت به حالت بارداری باید به استفاده از آنها پایان دهید. حتی مجبور نیستید برای قطع مصرف آنها تا پایان چرخه ماهیانه منتظر بمانید. به هر حال بعد از قطع مصرف پس از چند روز دوره عادت ماهیانه دوباره به حالت طبیعی بر خواهد گشت. برخی از زنان بلافاصله پس از پایان استفاده از این روش ها باردار می شوند،اما در مورد برخی دیگر یک یا چند ماه طول می کشد تا دوباره تخمک گذاری شروع شود. باید بدانید که اگر عادت ماهیانه (دوره قاعدگی) منظم شود تخمک گذاری نیز به حالت طبیعی برخواهد گشت.

 

برخی از پزشکان توصیه می کنند بعد از استفاده از روش های پیشگیری وقبل از اقدام به بارداری صبر کنید تا چند دوره منظم قاعدگی داشته باشید، چون این امر به شما کمک می کند تا به طور دقیق تر زمان بارداری را تعیین کنید. اما هیچ اشکالی ندارد  اگر خواسته باشید بلافاصله اقدام به بارداری کنید. و حتی اگر قبل از منظم شدن دوره قاعدگی باردار شدید باز هم نگران نباشید چون میتوانید با سونوگرافی زود هنگام زمان بارداری خود را تشخبص بدهید.

 

Progestin-only pills (قرص های پروژستین)

قرص های پروژستین دربردارنده مقدار کمتری پروژسترون ترکیبی می باشد که به سرعت هم از بدن دفع می شود. تاثیرات پیشگیری از بارداری آن بیشتر از 24 ساعت بعد از آخرین مصرف قرص طول نمی کشد. بنابراین روز بعد از قطع مصرف این قرص ها باید خودتان را باردار فرض کنید.

 

Depo- Provera

با مصرف Depo-Provera، نوعی پروژسترون ترکیبی که برای پیشگیری از بارداری هر 12هفته مصرف می شود، ممکن است فقط 13هفته بعد از آخرین مصرف باردار شوید و یا اینکه یکسال یا بیشتر طول بکشد تا تخمک گذاری دوباره شروع شود. بطور متوسط ده ماه بعد از آخرین مصرف قدرت باروری برمی گردد.

 

اگر یکسال پس از قطع مصرف آن دوره قاعدگی نداشتید باید به پزشکتان مراجعه کنید. متخصصان نمی دانند چرا در مورد بعضی زنان مدت زمان بیشتری طول می کشد تا دوباره باردار شوند، اما این امر ربطی به مدت زمان مصرف شما ندارد و مصرف Depo- Provera نمی تواند مدت طولانی برباروری شما تاثیری بگذارد.

 

کپسول های کاشتنی (Implants)

کپسول های کاشتنی پروژستونی (مانند نورپلانت) دیگر  زیاد موجود نمی باشد،اما شاید نمونه های جدید تر آن در آینده نزدیک وارد بازار شود. تاثیر پیشگیری از باداری این کپسول ها بعد از خروج آن از بدن به پایان می رسد.

 

IUD

 IUDرا می توانید هر زمان که خواستید بیرون آورده و باردار شوید. معمولاً قدرت باروری شما هم به روال سابق (قبل از استفاده IUD) خواهد بود.

 

اگر من یا همسرم عقیم شده باشیم چه می شود؟ 

روش های نابارورسازی از طریق جراحی مانند بستن لوله های رحم و وازکتومی بعنوان روش های پیشگیری دائمی و کنترل بارداری به حساب می آیند و برای کسانی به کار می رود که مطمئن نباشند در آینده خواسته باشند دوباره باردار شوند.

 

در هر دو مورد برگشت پر هزینه و پیچیده می باشد و هیچ تضمینی برای موفقیت وجود ندارد.

 

شانس بارداری بعد از نقض tubal ligation (بستن لوله های رحم) بین 43 تا 88 درصد می باشد که بستگی به این دارد که چگونه انجام شده باشد و در صورت بارداری هم احتمال ریسک بالای بارداری ectopic (بارداری خارج از رحم) وجود دارد. اگر عقیم سازی به بیشتر لوله های رحم آسیب برساند اصلاً احتمال برگشت وجود نخواهد داشت.

 

برگشت آن نیز جراحی بزرگی می باشد که نیازمند بستری شدن در بیمارستان هم می باشد. به زنانی که لوله های رحم را بسته اند پیشنهاد می شود برای بارداری دوباره از تکنولوژی های بارورسازی کمکی مانند بارورسازی بطور آزمایشگاهی استفاده کنند.

 

برگشت عقیم سازی مردان یا وازکتومی نیز بسیار دشوار می باشد و بین 30 تا 75 درصد احتمال برگشت وجود دارد. عوامل زیادی در مورد آن وجود دارد اما هرچه مدت زمان بیشتری از جراحی گذشته باشد احتمال برگشت آن نیز کمتر می شود. برگشت وازکتومی نیز یک فرایند کاملاً جدی می باشد، باید یک هفته استراحت کامل باشید و احتمالاً یک ماه یا بیشتر از انجام فعالیت های فیزیکی سنگین خودداری کنید. اگر برگشت هم صورت نگیرد می توانید از بارورسازی آزمایشگاهی استفاده کنید. 

http://www.koodakeman.com/Default.aspx