برخی از کودکان حریصانه شیر گاو را قورت می دهند. اما چون شیر گاو نسبت به شیر مادر و یا شیر خشک، طعم و ترکیب و حتی دمای متفاوتی دارند برخی دیگر علاقه ای به خوردن آن ندارند. اگر کودک شما هم از این دسته می باشد شما می توانید برای دفعه اول شیر گاو را با شیر مادر یا شیر خشک مخلوط کنید (مثلا"4/1 شیر گاو ، 4/3 شیر مادر) سپس کم کم این مقدار را افزایش داده تا اینکه بطور کامل (100درصد) شیر گاو را بخورد.

یا اینکه می توانید دفعه اول مقدار کمی از شیر –حدود چند قاشق غذاخوری- به او بدهید تا اینکه خودش برای مقدار بیشتر تقاضا کند.

به خاطر داشته باشید صرف اینکه کودک شما خودش با فنجان شیر می خورد بدین معنا نیست که نباید به او شیر مادر بدهید. بلکه باید از این نظر اطمینان داشته باشید که فقط شیرمادر منبع اصلی تغذیه او نمی باشد.

کودک باید روزانه چه مقدار شیر گاو بخورد؟

کودک یک تا دوساله شما باید روزانه 450 تا 550 گرم شیر گاو بنوشد. البته بخاطر داشته باشید این امکان برای شما وجود دارد که مقدار بیشتری هم به او بدهید.

اگر کودک شما روزانه بیش از دو تا سه لیوان شیر می خورد ممکن است برای شام جایی برای دیگر غذاهای مورد نیاز رژیم غذای اش نداشته باشد. چون او به مقدار زیادی غذاهای حاوی آهن مانند سبزیجات تازه و گوشت هم نیاز دارد، ولی شیر گاو آهن را تامین نمی کند. بنابراین اگر کودکتان تشنه می شود او را عادت دهید که در طول روز آب هم بنوشد.

آیا می توانم به کودکم شیر بدون چربی یا کم چرب بدهم؟

نه هنوز، چون در حال حاضر کودک شما برای رشد بهتر به چربی و کالری بالایی نیاز دارد. در حقیقت برای کودک دوساله باید حدود نصف کالری دریافتی روزانه او چربی باشد. وقتی کودکتان دوساله شد در صورتیکه از لحاظ رشدی هیچگونه مشکلی نداشته باشد می توانید شیر کم چرب به او بدهید.

اگر کودک شرایط فوق را داشته ولی شیر را دوست نداشته باشد چه باید بکنم؟

اگرچه شیرشکلاتی قند را به رژیم غذایی کودک اضافه می کند ولی می تواند همان میزان کلسیم، ویتامین ها و مواد معدنی موردنیاز که در شیر ساده وجود دارد را نیز تامین کند. شاید بهتر باشد چاشنی های پودری را هم امتحان کنید، مقدار کمی از آنها قند کمتری نسبت به شیرهای طعم دار (اسان دار) دربر خواهد داشت. برخی افزودنی ها (مانند اوالتین) ویتامین و مواد معدنی بیشتری هم دربر دارد.

بخاطر داشته باشید راههای مختلفی وجود دارد که شیر را مخفیانه وارد رژیم غذایی کودکتان کنید. می توانید از پودینگ (دسر) یا کاسترد (نوعی سس دسر) بعنوان اسنک یا غذای سبک به او بدهید. یا اینکه در تهیه سوپ به جای آب از شیر استفاده کنید.

http://www.koodakeman.com/Default.aspx